Станично-Луганська селищна громада
Щастинський район, Луганська область
Логотип Diia Герб України
gov.ua місцеве самоврядування України
  Пошук

У громаді продовжується боротьба з амброзією

Дата: 15.09.2021 10:27
Кількість переглядів: 235

Фото без опису

Небезпечна рослина амброзія

Серед шкідливих для здоров’я людини факторів, які викликають алергічні хвороби, значне місце посідають рослини, особливо ті, які ростуть біля наших домівок. Однією з найбільш алергенних вважається амброзія полинолиста.

Сезон її цвітіння триває шість-десять тижнів – від кінця липня і аж до перших приморозків. 

Попри те, що кожна рослина живе лише один сезон, вона може виробити до одного мільярда пилкових зерен. І "подорожувати" вони можуть на досить великі відстані. 

До прикладу, їх було виявлено над морем на відстані 640 кілометрів від берега, а також в атмосфері за три кілометри від земної поверхні. 

Амброзія полинолиста –  це однодомна рослина з родини айстрових, за зовнішнім виглядом нагадує полин гіркий. Вся рослина опушена, стебло пряме, гіллясте, листки довжиною від 4 до 15 сантиметрів. Верхній бік листової пластинки темно-зелений, нижній – сірий, опушений. Амброзія – надзвичайно небезпечний бур’ян. Засмічує всі польові культури, овочеві, плодові, виноград, пасовища, зарості чагарників. Вона щільно росте на узбіччях доріг, берегах зрошувальних каналів, ставків, річок та інших необроблюваних землях. Також сприятливими для неї є місцевості поруч зі стоками води, засолені через хімічні речовини ґрунти. 

Нерідко амброзію можна побачити й у містах. Теплі літні дні з низькою вологістю ідеально підходять для поширення її пилку. 

Ця рослина завдає великої шкоди як сільському господарству, так і здоров’ю людини. У силу цього, амброзія заслуговує найпильнішої уваги, як з боку державних служб, на які покладений контроль за її розповсюдженням, органів виконавчої влади, комунальних підприємств, установ та організацій усіх форм власності, так і з боку населення – власників особистих домоволодінь та жителів багатоповерхових будинків.

Квітковий пилок в період цвітіння амброзії має надзвичайно високу алергенну дію на організм людини. Від даного виду алергії, за даними всесвітньої організації охорони здоров’я, по всьому світу страждає більше 70 мільйонів людей! Кожна квітка викидає в атмосферу мільярди частинок пилку, що може розноситися вітром на відстань до 500 км.

Симптоми алергії, спричиненої амброзією, наступні.

Як правило, алергічна реакція на пилок амброзії нічим не відрізняється від алергії на будь-яку іншу рослину. Алергени, що містяться в пилку, швидко руйнують захисний бар’єр слизових оболонок носа та очей, викликаючи чхання, сльозотечу, кон’юнктивіт, погіршення зору, першіння в горлі, свербіж та почервоніння шкіри, підвищення температури тіла. В окремих випадках може бути набряк легень, ускладнення нападів бронхіальної астми та хронічних бронхітів. У рідкісних випадках, потрапляючи в організм, пилок амброзії може провокувати нетипові симптоми: головний біль, втрату смаку та нюху, пригніченість або підвищену дратівливість, депресивний стан та погіршення сну. Інколи може виникати алергічна екзема, що супроводжується свербінням та висипом. Вона може з’явитися протягом двох діб після впливу алергенів. Такий висип зазвичай зникає самостійно протягом двох-трьох тижнів. 

Проте симптоми можуть посилитися через інші подразники, як-от тютюновий дим, сильні запахи або забруднення повітря. 

Звернувши увагу на ці неприємні ознаки, хворому слід звернутися в лікувально-профілактичну установу до лікаря для уточнення діагнозу.

Найважливішим кроком у боротьбі з цим неприємним захворюванням є усунення контакту з алергеном – пилком амброзії. Без цієї умови не допоможуть навіть найсильніші таблетки від алергії. Тому важливо знищити всю наявну амброзію біля свого житла (зробити це потрібно ще до цвітіння бур’яну, найбільш дієвий засіб – виривання рослини з коренем). Вдома слід регулярно проводити вологе прибирання, вичищаючи диванні подушки, килими та м’які іграшки, на яких може осідати пилок. В період цвітіння рослини не слід тримати вікна і кватирки відкритими; випрану білизну не слід сушити на вулиці; після прогулянки необхідно помитися, а одяг часто прати. Сушіть одяг у приміщенні, а не на мотузці на вулиці – інакше на ньому може осісти пилок. Не зайвим буде носити маску – уже звичний атрибут пандемії COVID-19 захистить і від алергенів.

Треба знати й основні способи боротьби з бур’яном. Оскільки амброзія полинолиста розмножується тільки насінням, слід не допускати її цвітіння. На присадибних ділянках та клумбах необхідно уважно відстежувати, чи не з’явилася амброзія, та виривати її. Чим менша рослина, тим легше проводити цю процедуру.

На земельних ділянках підприємств, установ та організацій, на територіях населених пунктів та територіях, прилеглих до присадибних ділянок громадян, найбільш розповсюдженим методом боротьби є скошування, яке повинно бути системним протягом тривалого часу.

Для боротьби з амброзією поза межами населених пунктів можливе використання хімікатів – гербіцидів.


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь